Sağlık & YaşamBeslenmeYemek Yeme Arzusunu Kontrol Etmenin 6 Yolu!

Yemek Yeme Arzusunu Kontrol Etmenin 6 Yolu!

1-Öğün Atlamayın:fasting-diets

Öğün atlamamak, pek çok konuda farklı fikirlere sahip olan tıp dünyasının üzerinde tamamen uzlaştığı en önemli kurallardan biri. Çünkü öğün atlamak, kilo artışına sebep olmakta. Uzun süre aç kalmak kan şekerinizi düşürür. Bu uzun süreli açlık nedeniyle, vücut fonksiyonlarının devamı için gerekli olan enerjiyi yüksek kalorili, şekerli yiyeceklerden almak için büyük bir istek duyarsınız. Bu da gerektiğinden fazla enerji almanıza sebep olur. Sonuç; giderek artan vücut ağırlığınız!

2. İşlenmiş Ürünleri Tüketmekten Kaçın:

nuggets-fries Ekstra tuz, baharat ve şeker ilave edilmiş, işlenmiş ürünlerden uzak durun. Bu tarz işlenmiş ürünler, tekrar tekrar aklınıza gelip yemek yeme arzusunun doğmasına neden olur. İşlenmiş gıdalar yerine; taze meyve ve sebzeleri ve düşük kalorili gıdaları tercih etmek çok daha faydalı olacaktır.

3. Stresi Kontrol Edin:

yoga-lessonsStres altında olmak, yemek yeme arzusunu arttıran bir faktördür. Eğer stresinizi kontrol altına alabilirseniz yüksek kalorili yiyecekleri de arzulamazsınız. Stres altındayken en çok tüketilen yiyeceklerin pizza, cips ya da abur cuburlar olduğu düşünülürse, stres kontrolünün beden-kitle indeksindeki önemi bir kez daha anlaşılır. Müzik dinlemek, spor yapmak ya da en azından derin nefes alarak zihni sakinleştirmek, hem stresi dengelemede hem de hayatınızı güzelleştirmek konusunda daha iyi alternatiflerdir.

4. Dikkatinizi Dağıtın:

83690_blic.rs-resGerçekten aç mısınıs yoksa o yiyeceği mi arzuluyorsunuz? Eğer istediğiniz şey; çikolata, pizza, hamburger veya çikolatalı bir içecekse aslında aç olmadığınıza, sadece yemek yeme arzusunun etkisine kapıldığınıza emin olabilirsiniz. Şimdi yapmanız gereken; 10 dakika boyunca başka herhangi bir şey düşünmek, çünkü bu isteğiniz sadece 10 dakika sürer. Bu süreyi bir işe konsantre olarak, arkadaşlarınızla sohbet ederek ya da çıkıp açık havada biraz yürüyerek atlatabilirsiniz.

5. Biraz Mola:

restYorgun olduğunuzda yeme arzusu daha da yükselir. O nedenle yüksek kalorili, karbonhidratlı yiyecekleri yeme isteğiniz olduğunda, işinize ya da odaklanmış olduğunuz şeye 10-15 dakika kadar ara verin ve craving ile savaşın!

6. Düzenli Egzersiz Yapın:

young fitness woman runner running at forest trail

Egzersiz sadece fit olmak için yapılmaz aynı zamanda sizi rahatlatır ve zindelik sağlar. Stres hormonlarınızı baskılar ve bu da kendinizi iyi hissettirir. Böylece hayatınızın kontrolünü daha kolay elinize alırsınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Reklam

Son Yazılar

More article

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme