Sağlık & YaşamVajinal Sağlık için 6 Önemli Gıda

Vajinal Sağlık için 6 Önemli Gıda

1.Bol Bol Prebiyotik ve probiyotikler besinler tüketin

Dr.Jennie Ann Freiman göre bağarsaklarınız gibi vajinanızda enfeksiyonlarla mücadele etmek ve normal pH dengesini korumak için sağlıklı bakterilere ihtiyaç duyar.Dr.Jennie Ann Freiman Bağırsak ve vajinal sağlığınızı geliştirmek için, sarımsak, soğan, çiğ pırasa, yoğurt, kimchi, turşu, lahana turşusu, tempeh ve kombucha çayı gibi probiyotik ve prebiyotik gıdalar yemeyi öneriyor.

2,Fındık ve Diğer Sağlıklı Yağlar Keyfini Çıkarın.

Fındık, zeytinyağ ve avokado bulunan sağlıklı yağlar, kolesterolünüzü düzenlemeye, östrojen seviyenizi dengede tutmaya ve enfeksiyon önlemeye yardımcı olabilecek sağlıklı mukoza tabakası oluşturur.

3,İşlenmiş Gıdalardan Uzak Durun

İşlenmiş gıdalar zararlı bakterilerin oluşmasına izin verebilir. Bağışıklık sistemini düşmesine, Bakteriyel Vajinozis , mantar enfeksiyonlarının, kuruluğa, cinsel ilişki sırasında ağrılara ve idrar yolu enfeksiyonları yol açabilir .

4. Çok Fazla Şeker Kullanlayın!

Jinekolog Dr. Burt Webb’e göre fazla şeker tüketimi vajinanızdaki önemli bakteri olan “Lactobacilli” ‘ye zarar verebilir veya öldürebilir. Bu zararın hiç uğraşmak istemeyeceğiniz mantar enfeksiyonlarına, ağrılara ve tahrişe yol açabiliceğini söylüyor.

5. Yapay Hormonlardan Uzak Durun

Bazı et ve süt ürünleri östrojen taklit yapan “Zenöstrojen” yapay hormon içerir. Zenöstrojen vajinada östrojen hormonunu salgılanmasının engelleyerek vajinayı enfeksiyona açık hale getirir.

6.Susuz Kalmayın

Vajinanız aynı ağızınızın içi gibidir.Siz susadığınızda aynı durum vajinanız içinde geçerlidir. Yeterli su tüketimi oluşabilicek kokularında engellenmesinede yardımcı olur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Reklam

Son Yazılar

More article

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme