Sağlık & YaşamTırnaklarınız Sağlığınızın Aynası

Tırnaklarınız Sağlığınızın Aynası

Bu 7 tırnak sorunları gerçek bir sağlık sorununu işaret edebilir.

1.Tırnak Sararması

nailproblems_yellownails_inarticleTırnaklarda öncelikle büyüme durur, birkaç ay sonra ise tırnaklar sarı veya yeşilimsi bir renk alır. Kalınlıkları bazen normal, bazen biraz daha kalın olur. Tırnak ayrılmaları, bombelenme, tabakalanma da olabilir. Parmak uçlarında,yüzde, topuklarda şişme (ödem) oluşur. Ayrıca bu sendromda akciğer ve plevra (akciğer zarı) hastalıkları da bulunur. Bu üç belirti en sık immün sistem yetmezliklerinde, bazı ilaçların kullanımında (penisilamin), sinir sistemi hastalıklarında (Guillan-Barre), meme, akciğer, mesane kanseri ve lenfomada görülür.

2.Beyaz Tırnaklar (Lindsay Tırnakları)

nailproblems_whitenails_inarticle
Bu semptomlara yarı-yarıya tırnaklar da denir. Tırnak yatağının proksimal kısmı beyazken, distal kısmı kırmızı ya da pembedir. Kronik böbrek hastalığı ve azotemi sıklıkla bu tip tırnak anomalisiyle birliktedir.

Nadiren zehirlenme veya akut sistemik bir hastalığa bağlı transvers beyaz bir çizgioluşabilir. Mees bandları adı verilen bu bandlar, tarihsel olarak kronik arsenik zehirlenmesine bağlıdırlar. Bu çizgi veya bandlar da lunulaya paraleldir. Bandın genişliği ölçülüp ve ortalama tırnak büyüme hızı 1mm/hafta olarak kabul edilerek, geçmişteki akut hastalığın süresitespit edilebilir. Şekil 3, birkaç hafta önce kemoterapi almış bir hastanın el tırnaklarını göstermektedir.

3.Tırnaklarda siyah çizgiler

nailproblems_striped_inarticle
Doktorlar, tırnaklarda oluşan koyu kahverengi ya da siyah dikey çizgilerin görmezden gelinmemesi gerektiğini söylüyorlar ve bunun erken teşhis ve tedavi gerektiren melanom(cilt kanseri) işareti olabileceğine dikkat çekiyorlar.

4.Kaşık tırnak (koiloniki)
nailproblems_spoonshaped_inarticle
Tırnak kaşığın içi gibi çukurlaşır. Demir eksikliği anemisi, polisitemi, koroner hastalıklar, hormon hastalıkları (akromegali, guatr, diabet), sifiliz, mantar hastalıkları, Raynaud hastalığı, beslenme bozukluğu, bağ dokusu hastalıkları (skleroderma), kimyasal maddelerle temas, sürekli klavye kullanımı ve sedef gibi cilt hastalıklarında görülür. Normal çocukların ayak tırnaklarında da olabilmekte ve bunlar kendiliğinden düzelmektedir.

5.Kıskaç tırnaklar

nailproblems_clubbednails_inarticle
Kıskaç tırnaklar çok farklı şekillerde kıvrılmış tırnakları ifade eder. Fazla manikürden kaynaklanabileceği gibi kalıtımsal da olabilir veya tümör ya da yanlış ayakkabı seçimiyle de alakalı olabilir.

6.Pitting (Yüksük tırnak)

nailproblems_smalldents_inarticle
Tırnaklarda minik çukurcukların görülmesi durumudur. Sedef, saçkıran ve egzemada görülebilir. Bu hastalıklar tedavi edilse bile tırnaklarda çukurcuklar kalabilir.

7. Tırnakta boşalma (Onikolizis)

nailproblems_seperated_inarticle
Tırnağın yatağından ayrılmasıdır. Sedef hastalığı, tırnak mantarı, parmak uçlarındaki ekzema, bazı ilaçlar, dolaşım bozukluklukları, doğumsal deri bozuklukları, tiroid hastalıkları, aşırı terlemelerde görülen bu bozukluğu çeşitli travmalar, takma tırnaklar, fazla güneşte kalmak da başlatabilir veya şiddetlendirebilir. Tırnağını uzatanlarda kendiliğinden de onikolizis oluşabilir.

Kaynak: SELF Magazin

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Reklam

Son Yazılar

More article

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme