Sağlık & YaşamTırnak Mantarı Bitkisel Tedavi

Tırnak Mantarı Bitkisel Tedavi

Onikomikoz olarak bilinen ayak tırnağı mantarı, çok yaygın bir sağlık sorunudur. Belirtileri genellikle iltihap, şişlik, tırnak renginde yeşilimsi bir sarılık, tırnakta kalınlaşma ya da tırnağın çıkması olmaktadır. Enfeksiyon yayıldığı sürece genellikle ağrılı değildir.

Bu mantar tipi, cildin pH seviyelerindeki anormal değişimler, bağışıklık sisteminin zayıflaması, terli ayakkabı ve çorap giyimi, ayakların nemli ortama sürekli maruz kalması, yetersiz hijyen ve diyabet hastalığı gibi belirli koşullar altında gelişme eğilimindedir.

Eğer tedavi edilmezse, tırnakta çatlamalara, hatta tırnağın tamamen kaybına neden olabilmektedir. Ne var ki tırnak mantarı, tedavi edilebilirdir. Hatta evde yapabileceğiniz çeşitli doğal ev ilaçları sayesinde, bir ya da iki ay içinde enfeksiyondan kurtulabilirsiniz.

Tırnak mantarına ne iyi gelir ? İşte tırnak mantarından kurtulmak için doğal en iyi 10 çözüm;

1. Elma sirkesielma-sirkesi

Elma sirkesi asidik özelliği ile, tırnak mantarının yayılmasını önlemeye yardımcı olabilir. Aynı zamanda, bakteri ya da mantarları öldürmede çok faydalıdır.

Tedavi yöntemi; Elma sirkesi ve suyu, eşit olarak karıştırın. Günlük olarak, ayaklarınızı ve özellikle ayak tırnaklarınızı, 30 dakika boyunca bu çözelti içinde bekletin. Bittiğinde, ayak tırnaklarınızı iyice kurulayın. Bir kaç hafta boyunca günlük kullanıldığında, çok hızlı bir şekilde iyileşme görülmektedir.

Başka bir seçenek ise; birkaç kaşık elma sirkesi ile iri öğütülmüş pirinç ununu karıştırıp bir antifungal krem yapabilirsiniz. Ve bu kremi, etkilenen tırnak çevresine sürerek, nazikçe fırçalayın. Bir hafta boyunca bunu günde bir kaç kez yapın. Bu ilaç aynı zamanda ölü deri hücrelerinden kurtulmanızı ve yumuşak bir cilde sahip olmanıza da yardımcı olacaktır.

e2. Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı yağı, tırnak mantarı tedavisinde, antiseptik özelliği sayesinde tam bir antifungal, yani mantar öldüren etkiye sahiptir. Bu yağ, aynı zamanda, diğer deri enfeksiyonların ve mantar hastalıklarında da oldukça etkilidir.

Tedavi yöntemi; Bir kaç damla zeytin yağı ya da hindistan cevizi yağını, bir çay kaşığı çay ağacı yağı ile karıştırın. Bir pamuk yardımı ile, mantarlı tırnaklara bu karışımı sürün. 10 dakika açık bırakın ve temiz bir diş fırçası yardımı ile, tırnağınızı nazikçe fırçalayın. Sonuçlardan memnun olana kadar her gün bu işlemi, iki ya da üç kez yapın.

c4a8cde081fdad693728e4307f4912653. Kabartma Tozu

Kabartma tozu da tırnak mantarı tedavisi için kullanılabilecek en doğal tedavi yöntemlerinden biridir. Ayrıca ayak kokusu problemleriniz için de oldukça etkilidir.

Tedavi yöntemi; Bir buçuk fincan kabartma tozu ile 4 fincan sıcak suyu karıştırın. Yaklaşık 10 dakika boyunca bu çözelti içinde ayaklarınızı ve mantarlı tırnaklarınızı bekletin. İşlem bittikten sonra ayaklarınızı, temiz suyla yıkayın ve temiz bir havlu ile iyice kurulayın. Birkaç hafta boyunca günde iki kez bu işlemi tekrarlayın.

453748179_XS4. Beyaz Sirke

Beyaz sirke tırnak mantarları ve enfeksiyonları ile mücadele eder ve tedavide yardımcı olur, çünkü tırnak mantar tedavisi için gerekli olan, cildin ve tırnağın pH değerinin normale dönmesidir. Beyaz sirke bu konuda size oldukça fayda sağlayacaktır.

Tedavi yöntemi; Bir miktar sıcak suyun içine, bir miktar da beyaz sirke dökün ve karıştırın. 10-15 dakika boyunca bu çözelti içinde ayak tırnaklarınızı bekletin. Daha sonra bol su ile durulayın ve iyice kurulayın. Mantar bitene kadar günde iki kez tekrarlayın.

Not: Cildinizde herhangi bir tahriş oluşursa çözüm; suyu arttırın ve daha az sirke kullanın. Günde iki kez yapmak yerine, bir kez uygulayın.

thymeoil5. Kekik Yağı

Kekik yağı, antiseptik, antibakteryel, antiparazit, antiviral, analjezik ve anti-mantar özelliklerine sahiptir. Bu özellikler de, kekik yağını, tırnak mantarı tedavisi için etkili bir ilaç yapmaktadır.

Tedavi yöntemi; Bir çay kaşığı kekik yağına, iki damla zeytinyağı karıştırın. Bu karışımı mantarlı tırnaklara sürün. En az 30 dakika boyunca bekletin. Ardından, durulayın ve iyice kurulayın. Olumlu sonuçlarını görmek için, üç hafta boyunca günde bir veya iki kez tekrarlayın.

img_14736. Listerine Gargara

Ağızdaki bakteri ve mikropları öldüren Listerine gargara, aynı zamanda tırnak mantar tedavisi için de kullanılabilir. Gargara, zararlı bakteri ve mantarları uzak tutmak için içeriğindeki güçlü antiseptik bileşiklerin yanı sıra alkol de içerir ve bu da, tırnak mantarlarının ölmesi için oldukça etkili olmasını sağlar.

Tedavi yöntemi; Listerine gargara veya Listerine ile beyaz sirkeden eşit miktarda alarak, bu karışımı küçük bir küvete doldurun. Yaklaşık 30 dakika boyunca ayaklarınızı bu çözelti içinde bekletin ve sonrasında yumuşayan tırnağınızı, temiz bir fırça ile fırçalayın. Durulayın ve iyice kurulayın. Günde bir veya iki kez uygulayarak, mantarlardan temizlenene kadar ayak tırnaklarınıza bu ilacı uygulayın.

tirnak-mantari-67. Sarımsak

Sarımsak, allicin ve ajoene gibi, tırnak mantarı tedavisinde etkili, antifungal özelliklere sahip bileşikler içerir.

Tedavi yöntemi; Eşit miktarda beyaz sirke ve sarımsak yağını karıştırın. Ve enfekte ayak tırnağına bu karışımı uygulayın ve bir bandaj ile ayak parmağınızı kapatın. 1-2 saat kadar bu şekilde bekleyin ve daa sonra iyice yıkayın ve kurulayın. Mantar şikayetleriniz geçene kadar her gün tekrarlayın. (Sarımsak yağınız yoksa, iki ezilmiş sarımsak ile 2 yemek kaşığı zeytin yağını karıştırın)

tirnak-mantari-78. Limon Suyu

Limon suyu antiseptik ve antifungal özelliklere sahiptir. Limon suyu ayrıca sitrik asit de barındırır ve bu da tırnak mantarının yayılmasını durdurmaya yardımcı olur.

Tedavi yöntemi; Mantarlı ayak tırnağınıza taze limon suyu sürün. Yaklaşık 30 dakika boyunca bekletin ve sıcak su ile durulayın.

Başka bir uygulama ise; limon suyu ve zeytin yağını eşit miktarda karıştırın ve mantarlı tırnaklarınıza bu karışımı masajla yedirin. Durulamadan önce birkaç saat açık bırakın. Limon suyu tırnak mantarını kontrol etmenize yardımcı olurken zeytinyağı, cildinizi yumuşatmaya yardımcı olur. Eğer olumlu sonuçlar almak istiyorsanız, bir ay ya da daha uzun süre, günde bir kaç kez bu doğal ilaçları kullanın.

tirnak-mantari-89. Lavanta Yağı

Lavanta yağı, her tülü enfeksiyon, mantar rahatsızlıklarında ve deri hastalıklarında, antiseptik özellikleri ile tedavi edici bir etkiye sahiptir.

Tedavi yöntemi; Beş damla lavanta yağı ve beş damla çay ağacı yağını karıştırın. Bir pamuk yardımı ile bu karışımı, mantarlı tırnağa ve çevresindeki tırnak etlerine güzelce sürün. En az 10 dakika boyunca bekletin. Daha sonrasında ayak parmaklarınızı bol su ile durulayın ve iyice kurulayın. Günde 2- yada 3 kez uygulayabilirsiniz.

 

tirnak-mantari-910. Portakal Yağı

Portakal yağı, mantar önleyici özelliklere sahiptir, bu nedenle enfekte olmuş ayak tırnaklarını tedavi etmek için de kullanılabilir.

Portakal yağı alerjik reaksiyonlara neden olabilir ve yan etkiler görülebilir. Bu yüzden, portakal yağının kullanımına başlanmadan önce, cildin küçük bir noktası üzerinde test etmek önemlidir.

Tedavi yöntemi; Ayak tırnakları üzerine ve parmaklar arasına, saf portakal yağını kolayca uygulamak için, bir damlalık kullanın. Eğer hassas bir cilde sahipseniz, üzüm çekirdeği yağı gibi uçucu bir yağdan eşit miktarda kullanarak, karışımı sulandırabilirsiniz. Bu karışımı mantarlı tırnaklara damlatın ve en az 30 dakika boyunca bekletin. İyileşme görülene kadar, günde iki veya üç kez tekrarlayın.

 

Sizlerle paylaştığımız bu doğal ilaçların ve tedavi yöntemlerinin  etkinliği, bunların doğru kullanımı ve uygulaması ile doğru orantılıdır. Çok iyi sonuçlar almanız, göstereceğiniz dikkate ve bahsettiğimiz tedavi yöntemlerini doğru bir şekilde uygulamanıza bağlıdır. Olumlu sonuçlarını görmek için, bir ya da iki ay boyunca düzenli  ve yöntemlerindeki kullanım şekillerine dikkat ederek, bu ilaçları kullanın. Sabır ve özen ile, tırnak mantarı rahatsızlıklarınızı tedavi edebilir, ileri komplikasyonlarını önleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Reklam

Son Yazılar

More article

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme