GenelTatil ve güneş

Tatil ve güneş

Tatile gitme zamanı geldi hatta bazılarımız tatilde. Bu pazar üniversite giriş imtihanı sonrası hiçbir engel kalmıyor. Herkes için olmasa da yaz tatili büyük ölçüde deniz ve güneş tatili anlamına geliyor.

Denizden, yüzmeden yana pek sıkıntı yok da güneşe ne demeli? Güneşten yayılan ışınlarda elbette değişiklik yok da atmosferimizde süzülme oranlarında farklılıklar oluyor.

D vitamini oluşmasında rol oynayan UVB, güneş ışınlarının dik geldiği öğle saatlerinde daha yoğun. Bu nedenle genellikle öğle vakti 20-30 dakikalık güneşlenme öneriliyor.

Güneş hasarları ve lekeleri ile cilt kanserlerinde asıl sorumlu UVA kabul edilmekle birlikte UVB de tamamen masum değil. Bu nedenle bu sürenin aşılmaması önem kazanıyor. Diğer zamanlarda güneş koruyucu kullanılması önerilir. Özellikle güneş lekelerinin, güneş hasarlarının, cilt kanseri riskinin güneşte artabileceği unutulmamalıdır. Benlerin güneşten korunmasının önemi nedeniyle yüksek faktörlü güneş kremleri kullanılması tavsiye edilir. Genel sağlık nedeniyle olmasa da estetik amaçla güneş lekeleri için de aynı şekilde tedbir almak gerekir. Kimi zaman 15 dakika güneşte kalmak aylar süren leke açıcı tedavi gayretlerini heba edebilir. Benzer tedbirler elbette güneş alerjisi olanlar için de geçerli.

Güneşle ilgili sorunu olmayanların güneşte kalma sürelerine dikkat ettikleri takdirde yalnız tatilin başlangıcında düşük faktörlü güneş koruyucuları kullanmaları yeterli olacaktır.

Tatilde olanlara ne mutlu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Reklam

Son Yazılar

More article

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme