Sağlık & YaşamŞifalı Bitki Tedavisi

Şifalı Bitki Tedavisi

Şifalı bitki tedavisi son yıllarda özellikle gündeme gelmiş olan bir konu. Çok uzun zamandır yurdumuzda zaten uygulanmakta olan bir tedavi. İlaç sanayisi gelişmemiş iken neredeyse tek tedavi yöntemi. Daha sonra zorunlu olarak arka plana çekilmiş olan bu yöntem biraz da sanayileşen toplumda bireyin doğaya ve doğal yöntemlere dönüş arzusu sonucu olarak tekrar ön plana çıkma eğiliminde.

İlaç sanayisinde her ilaç etki ve yan etkileri açısından uzun uzun incelenir, plasebo ile karşılaştırmalı, kontrollü çalışmalar yapılırken bitkilerle benzer çalışmalar elbette pek mümkün değil ama bu gözlemle varılan sonuçlar değersiz anlamına gelmiyor. Örneğin çayın uyku kaçırdığını, diüretik yani idrar söktürücü etkisi olduğunu hemen hepimiz biliriz. Özellikle bu kadar yaygın kullanılmayan bitkilerin değişik süre ve miktarlarda kullanılmasının çeşitli yan etkilere yol açabileceğini unutmamak lazım. Elbette bitki demek, doğal demek zararsız anlamına gelmiyor. Unutmayalım ki tütün de, hint keneviri de birer bitki.

Bir de bitki hapları konusu var ki bence iki gurup arasında yer alıyor. Bir taraftan bitkisel, doğal gibi, bir taraftan özü elde edilip hap şekline sokulmuş olduğu için ilaç sanayisine yakın gibi. Bu özellikleriyle hekim tavsiyelerine de girmiş durumdalar.

Son olarak kendi kendimize kalkışacağımız tedavilerin bazen sağlığımız açısından çok değerli zaman kaybına yol açabileceğini unutmamak lazım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Reklam

Son Yazılar

More article

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme