Sağlık & YaşamMigrenin yeni düşmanı botoks

Migrenin yeni düşmanı botoks

Ayda 15 ya da daha fazla gün boyunca baş ağrısı çekenlerin yardımına botoksla migren tedavisi koşuyor. Migreni sürekli tekrarlayan hastalara tedavi yöntemi olarak botoksu öneren Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Nöroloji Bölümü’nden Uzman Doktor Nilgün Polat ağrı kesici ilaçların çözüm olamadığı noktalarda migren hastalarına bu tedaviyi önerdiğini söyledi.

KRONİK MİGREN TEDAVİSİNDE DE ETKİLİ”

Kas gevşetici etkisiyle bilinen botoksun migren tedavisinde yarar sağladığını söyleyen Uzman Dr. Nilgün Polat, migren hastalığı kronikleşen kişilerin de bu tedavi yönteminden faydalanabileceğini belirtti. Polat, “Kronik migren nedeniyle hastaların yaşamını oldukça fazla derecede etkileniyor. Bu kişiler ağrı nedeniyle iş ve ev yaşamında sıkıntılar yaşıyor. Kronik migreni bulunanlarda, genellikle yaşam kalitesi bozulduğundan depresyon rahatsızlığı gelişiyor. Dünya nüfusunun yüzde 1.4 ila 2.4’ünün kronik migrenden etkilendiği tahmin ediliyor” dedi.

“HASTA OLUMSUZ PSİKOLOJİK DURUMLA BAŞBAŞA KALIYOR”

Kronik migrende ağrıların genellikle tek taraflı olduğunu kaydeden Polat, ağrılara bazen bulantı ve kusmanın da eşlik ettiğini ifade ederek, “Ağrılar kimi zaman da iki taraflı kendini hissettiriyor. Bu ağrılar ışık, ses, hareket ve kokuya duyarlı olduğu gibi çoğunlukla zonklayıcı ağrılar olarak da karşımıza çıkıyor. Kronik migrene yönelik uygulanan atak tedavi ilaçları, ağrı gelmesin diye aylarca kullanılan antidepresan ve epilepsi ilaçları, ağrı kesiciler ve akupunktur tedavileri yeterli sonuç veremiyor. Hastalar sürekli ve aşırı miktarda ağrı kesici kullanmanın risklerinin yanı sıra ağrıyla yaşamanın yarattığı olumsuz psikolojik durumla başbaşa kalıyor” diye konuştu.

“DENEYİMLİ UZMANLAR TARAFINDAN UYGULANMALI”

Bilimsel veri ve çalışmalar ışığında, botoksun, kronik migrenin koruyucu tedavisinde yeni bir umut olarak ortaya çıktığına vurgu yapan Polat, “Kronik migrende botoks uygulaması, doğru tanıyla bu konuda deneyimli nöroloji uzmanları tarafından yapılmalı. Kronik migren üzerine yapılan Uluslararası Bilimsel Çalışma (PREEMPT) sonucunda botoksun, FDA tarafından kronik migrene yönelik olarak koruyucu tedavi seçeneği onaylandı. Botoks, ülkemizde Temmuz 2011 tarihinden itibaren kronik migren koruyucu tedavisinde kullanılmak üzere onay aldı” dedi.

“31 NOKTAYA İĞNEYLE ENJEKSİYON”

Kronik migren hastalarında botoks uygulamasının hastanın başında alın, her iki şakak arkası bölgeler, boyun ve ense bölgeleri olmak üzere 31 noktaya özel iğnelerle enjeksiyon şeklinde yapıldığının altını çizen Polat sözlerine şöyle devam etti:“Tedavi hastanın durumuna göre 6 ay sonra tekrarlanabiliyor. Botoks tedavisi uygulanan hastaların yaklaşık yüzde 70’inde ağrılarda belirgin azalma ve tamamen kaybolma şeklinde ciddi oranda azalma gözleniyor. Botoks tedavisi uygulanan hastalarda, yaşam kalitesi skorlarında başlangıç seviyesine göre önemli iyileşmeler gözlendiği gibi, bu sonuç hastaların işlevlerinde, canlılığında, psikolojik baskıda ve genel yaşam kalitesinde önemli bir gelişme olarak kaydediliyor.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Reklam

Son Yazılar

More article

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme