Çoçuk & Aileİş hayatı ‘anne’ istemiyor!

İş hayatı ‘anne’ istemiyor!

Yapılan anketlere göre özel sektör, iş hayatında anne çalışan istemiyor

Kadınların sadece kadın oldukları için, çalışma ve sosyal hayatta yaşadıkları sorunlar bir yana anne olduktan sonra bu sorunlara yenileri ekleniyor. Doğum izni, süt izni, kreş, esnek çalışma saatleri ya da doğumdan sonra tekrar işe geri dönme gibi konularda pek çok sorunla karşılaşan anneler, Türkiye’de karşılaştıkları engelleri anlattı.

DOĞUM İZNİ SIKINTISI

Kariyer.net sitesinin 64.418 kadınla yaptığı Çalışan Anneler anketinin sonuçları pek de iç açıcı değil. Buna göre kadınlar, hem işlerine geri dönmede hem de döndüklerinde gerekli olan önceliklerden faydalanmada sorunlar yaşıyorlar. Bu anket gösteriyor ki özel sektör anne çalışan istemiyor.

Hem çalışanların hem de işverenlerin yanıtladığı anket sonuçları kadınlar için ideal doğum izni süresinin bir yıl olması konusunda hemfikir olduklarını gösteriyor. Ancak, kadınların sadece %2’si 1 yıl izin kullanabiliyor. Kadınların %12’si doğum yaptıklarında işten ayrıldığını söylerken; 2-4 ay arası izin kullananların oranı %40. Ankete yorum yapan annelerden biri, “Kadınlar doğum yaptığında uzun süreli izin kullanamıyor. Eğer uzun süre izin kullanırsa kendini başka bir pozisyonda çalışır buluyor. Ücretsiz izin aldığımız takdirde unvanımızı ve çalıştığımız pozisyonu kaybediyoruz” diyor. Anket sonuçlarına göre yasal doğum izni biten annelerin sadece %36’sı ücretsiz izin kullanabiliyor. Çalışan annelerin yorumlarında esnek çalışma saatleri öne çıkıyor: “Annelerin çalışma hayatında esneklik sağlanmalı. Evden çalışma ya da yarım gün çalışma olanağı olmalı.”is

ÇOCUĞA KİM BAKACAK?

Ankete katılan annelerden biri, “Çocuğa anneanne bakarsa kariyer var, bakıcı bakarsa ya kariyer olmuyor ya da vicdan azabı oluyor” yorumunu yapıyor. Çalışan annelerin en büyük sıkıntılarından biri bakıcı bulamamak. Kreşler ve anaokulları, çocuklar belirli bir yaşa gelince can simidi olsa da aile yardımı bir şans olarak görülüyor. Anket sonuçlarına göre çalışan annelerin çocuklarına ağırlıklı olarak anneanne/babaanne (%58) bakıyor. Özel bakıcıyla çalışanların oranı ise %33. Kreşi tercih edenler %7; çalıştığı şirketteki kreşi tercih edenler ise %1. Diğer yandan Türkiye’de işverenlerin çok azında kreş bulunuyor ve şirketinde kreş olan anneler; bu kreşleri tercih ediyor. Anketi yanıtlayanların sadece %3’ünün şirketinde çocuk bakım kreşi bulunuyor. Ankete katılan katılımcılar içinde bir anne yaşadığı sıkıntıyı şöyle aktarıyor: “Güvenilir bakıcı bulmak da çok zor. Bu sebeple tekrar çalışma hayatına dönemiyorum maalesef. İşyerlerinde kreş olsa anneler daha huzurlu olur ve çalışma hayatına dönmeleri de daha kolay olur.”bas

SÜT ODALARI YOK

Annelerin, çocuğun temel besin kaynağı anne sütünü sağlıklı şekilde çocuklarına ulaştırmak için iş yerlerinde süt sağma odaları kurulması önemli. Şirketinde süt sağma odası olup olmadığını sorduğumuz 2.000’den fazla kadın çalışanın %77’si “Hayır” cevabını veriyor. Katılımcılar içinden bir anne; “İş başı yaptığım 1. ayın sonunda sütüm bitti. Toplantı odasında süt sağmak bu sürecin en utandırıcı kısmıydı” diyor. Ankette; doğum yapan kadınların %31’i süt izinlerini birleştirdiğini ve haftada bir tam gün kullandığını belirtiyor. Her gün işten erken çıkanların oranı ise %28. İş yoğunluğu nedeniyle süt izinlerini kullanamayan %20’lik bir kesim de var.sutoda

BABALAR DA SIKINTIDA

2015 yılının başlarında yapılan yasal düzenleme ile sadece baba olan memurlara tanınan doğum izni artık tüm çalışanlara uygulanmaya başlandı. Yasa gereği eşi doğum yapan babanın beş gün ücretli izin hakkı bulunuyor. 20.116 kişinin yanıtladığı “Şirketiniz eşi doğum yapan erkek çalışanlara izin veriyor mu?” sorusuna büyük bir çoğunluk “Evet” yanıtını verse de, ankete katılanların %31’i izin verilmediğini söylüyor.

YÜZDE 35’İ TEKRAR İŞ BULAMIYOR

Anne çalışanlarla ilgili diğer bir çalışma ise yenibiris.com ’dan… Bu sitenin anketine göre ise doğumdan sonra işte ayrılan annelerin yüzde 35’i hala iş bulamamış durumda.

3311 kişinin cevapladığı ankette katılımcıların çoğu (% 78’i) tek çocuk sahibi. İki çocuğu olanların oranı ise % 19. Kadınların doğum sürecinin iş hayatlarını nasıl etkilediği konusunda çarpıcı veriler içeren ankete göre, annelerin % 56’sı yasal doğum izni bittikten hemen sonra işine dönmüyor.işsizlik

YÜZDE 14’Ü İŞTEN ÇIKARILDI

İşine dönmeyen kadınların büyük çoğunluğu (% 37’si) ücretsiz izin alarak süreyi uzatmayı tercih ederken, % 14’ü doğumdan sonra işten çıkarıldığını belirtiyor.

ANNELERDEKİ SUÇLULUK DUYGUSU…

İş hayatına geri dönen annelerin en çok zorlandığı konular ise çocuğunun yanında olamadığı için yaşanan suçluluk duygusu ve uykusuzluk. Katılımcıların yüzde 13’ü çocuğa nasıl bakılacağı konusunda endişe yaşadığını belirtiyor. Düşük oranlarda olsa da duygusal baskıya maruz kalmak ve süt iznini istediği şekilde kullanamamak da anketin çarpıcı sonuçlarından.

Ankete verilen cevaplara göre, anneler bu süreçte en büyük desteği eşlerinden (% 48) ve kendi ailesinden (% 34) görüyor. Arkadaşlarından destek alanların oranı % 9 iken, eşinin ailesinden destek görenlerin oranı % 5’te kalıyor.

Anne olunca çalışma hayatına ara veren kadınların tekrar iş bulma süresi uzayabiliyor. Ankette hâlâ iş bulamadığını söyleyenlerin oranı yüzde 35. İş bulması 2-3 yıl sürenlerin oranı ise yüzde 21.

KADINLAR EN ÇOK FİNANS ALANINDA ÇALIŞIYOR

Yenibiris.com verilerine göre çocuk sahibi kadınların özgeçmişlerinde belirttiği iş alanlarının başında mali işler-finans (% 13) ve satış-pazarlama (% 10) geliyor. Sekreterlik (% 6), eğitim-öğretim (% 5) ve idari işler (% 4), çalışan annelerin görev yaptığı diğer alanlar olarak sıralanıyor.

Yapılan anketler gösteriyor ki, Türkiye’de kadınların anne olduktan sonra iş hayatında yaşadıkları sıkıntılar çok fazla… Bu durumda özel sektördeki işverenlere önemli görevler düşüyor. Kadının çalışma hayatındaki yerini artırmanın, hem ekonomik hem de sosyal açıdan faydalarını düşündüğümüzde kadınlara anne olduktan sonra tanınacak haklar gözardı edilmemeli. Kadınlara daha çok iş imkanı tanımak, anne olduktan sonra da çalışmalarını desteklemek uzun vadede toplum yapısına olumlu katkılar sağlayacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Reklam

Son Yazılar

More article

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme