Sağlık & YaşamHangi benlere dikkat etmeli?

Hangi benlere dikkat etmeli?

Son yıllarda daha da çok söz edilir oldu gibime geliyor benlerden. Kötüye dönüşme, değişiklik, kanserleşme korkusu gittikçe artıyor gibi. Gerçekten büyük bir risk midir söz konusu olan?

Hemen herkeste bulunabilen benlerin kötüye dönüşme ihtimali gerçekte çok azdır. Ancak bu küçük olasılığın gerçekleştiği takdirde zamanında fark edilmesi çok önemlidir. Hayati önemi vardır demek abartılı sayılmaz.

Benlerde oluşabilecek değişikliği zamanında fark etmek için yalnız hafızamıza güvenmenin pek doğru olmadığını düşünüyorum. Benim tavsiyem fotoğraf.  Daha sonra bu böyle değildi galiba dediğimizde başlangıç fotoğrafı ile karşılaştırarak hem gereksiz endişelerden kurtuluruz hem de bir değişiklik görürsek zamanında davranırız.

Her değişiklik elbette habaset yani kötülük belirtisi değildir. Ancak bunun yorumunu elbette doktora bırakmak lazım. Telaşlanmadan hekime başvurmak gerekiyor.

Gerek duyulursa ister değişiklik belirtisi olsun ister olmasın, ister yeni fark edilen bir ben olsun dermoskopik inceleme dediğimiz bir yöntemle de inceleme yapılabilir.

Bir de risk görülen benlerin alınması sakıncalı olmaz mı endişesi var. Risk görülse de görülmese de her ben alınabilir. Alınan ben patolojiye gönderilir. Tamamı çıkarılmış, habaset bulgusu yok cevabı ile rahatlanır. Yani benlere dokunulmaz demiyoruz, benler kurcalanmaz diyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Reklam

Son Yazılar

More article

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme