Sağlık & YaşamBeslenmeEkmek ye mutlu ol!

Ekmek ye mutlu ol!

Ekmek ye mutlu ol

Yüksek kalorisi nedeni ile kilo almak istemeyenlerin fersah fersah kaçtığı ekmek aslında mutluluk deposuymuş. Ekmeğin içerisinde bulunan mutluluk hormonu 2 yıl süren çalışmalar sonucunda Hacettepe Üniversitesinden gıda mühendisleri tarafından bulundu. Yapılan araştırmalar sonucunda ekmeğin içerisinde yüksek miktarda mutluluk hormonu olarak bilinen melatonin olduğu tespit edildi.

Hacettepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencileri ekmek içinde bulunan mutluluk hormonunu ortaya çıkardı. Kalorisi yüksek olduğu için herkesin uzak durmaya çalıştığı ekmek aslında tam bir mutluluk deposuymuş. Çünkü maya ile yapılan ekmeğin içerisinde yüksek miktarda melatonin bulunuyor.

İNSANLARIN NEDEN EKMEKTEN UZAK DURAMADIĞINI ARAŞTIRARAK BAŞLADILAR

Ekmekte mutluluk hormonu bulunduğunu nasıl keşfettiklerini anlatan Hacettepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim üyesi Prof. Dr. Vural Gökmen, öncelikle bütün uyarılara rağmen insanların neden ekmekten uzak duramadıklarını araştırarak yola çıktıklarını söyledi. Mayalanarak kabaran ekmekte bu sırada mutluluk hormonu salgılanmaya başlıyor.

NESİLLER BOYUNCA BU YÜZDEN YENMİŞ

Yapılan araştırmada insanların ekmekten neden vazgeçemediği konusu üzerine titizlikle duruldu. Nesiller boyunca tüketilen ekmeğin neden tüketildiği hakkında yapılan araştırmalar sonucunda ekmeğin mutluluk hormonu nedeni ile vazgeçilmez olduğuna ulaşıldı. Uzmanlar şimdi de nesiller boyunca tüketilen başka bir yiyecek olan yoğurdu mercek altına aldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Reklam

Son Yazılar

More article

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme