Çoçuk & AileDoğum sonrasıda vücudunuza olan 7 garip şey

Doğum sonrasıda vücudunuza olan 7 garip şey

Vücudunuz gebelik ve doğumla beraber  büyük bir yolculuğa çıkıyor.  En büyük değişiklikler doğumla beraber başlıyor. Aslında vücudunuz bebeğinizin bakımı için hormonel değişikler gerçekleştiriyor.

1.Göğüsleriniz büyümeye devam ediyor.

Gebeliğin başından itibaren göğüslerde değişiklikler meydana geliyor.Memelerinizde meydana gelen bu değişiklikler gereksiz değildir.Memeleriniz bebeğinizi emzirmeniz için hazırlanmaktadır.İkinci ya da daha sonraki gebeliklerde memelerinizde aynı oranda değişiklikler olmazsa endişelenmenize gerek yok.Bu sık görülen bir durumdur, ancak sütünüz daha az gelecek anlamına gelmez.

2. Doğumdan Sonra Kabızlık

Doğumdan sonra bağırsak hareketlerinizin eski düzenine dönmesi zaman alabilir.Bebek doğduktan sonra ilk birkaç gün sert dışkı yapabilirsiniz, bu oldukça doğaldır.Doğum sırasında sindirim sistemi yavaşlar.Doktorunuz size doğumda lavmanla bağırsaklarınızın boşaltılmasını önerebilir.

Normal doğum sırasında epizyomi; yani bebeğin daha kolay çıkması için cerrahi kesi yapılmışsa veya kanamalarınızın olması da dışkılamanızı zorlaştıracak veya dışkılama esnasında canınızın acıyacağını düşünmenize neden olabilecektir.Kabızlığınız varsa bu dönemde kullanacağınız ağrı kesiciler şikayetinizi arttırabilir.

Sindirim sisteminizin çalışmasını kolaylaştırmak için, beslenmenizde lifli yiyecekler tüketmeye ve
bol bol sıvı almaya özen gösterin.Doktorunuza danışarak dışkınızı yumuşatıcı ilaçlar kullanabilirsiniz.Doğumun üzerinden bir hafta geçmiş ve hala dışkılama yapamadıysanız veya bu konu nedeniyle sıkıntı yaşıyorsanız , doktora başvurmalısınız.

3. Doğumdan sonra idrar sorunları

Doğumdan sonraki ilk günlerde idrar yapma hissi duyarak tuvalete gidebilir fakat hiç idrar yapamayabilirsiniz. İdrarınızı yaptıktan sonra ağrı ve yanma da hissedebilirsiniz. Bu genellikle doğumdan sonra günler içinde geçer.

Şişme ve ağrıyı azaltmak için ılık bir oturma banyosu deneyin. İdrar akışını başlatmaya yardımcı olması için genital bölge üzerine sıkılabilen bir şişe ile ılık su fışkırtın. Tuvalette iken musluğu açmak da faydalı olabilir. Bol sıvı tüketmeye çalışın. Hala düzenli olarak idrar yapamıyorsanız doktorunuzla bağlantı kurun.

Bazı kadınların doğumdan sonra idrar kaçırma problemleri olabilir. Zamanla pelvik kaslarınızın gücü eski halini alır ve çoğu durumda problem geçer. Kegel egzersizleri de bu kasların sıkılaşmasına yardımcı olur.

Kegel egzersizleri rektum, vajina ve üretra girişlerini çevreleyen kasları güçlendirmek için yapılır. Karnınızı düzleştirmek için nasıl mekik çekiyorsanız bu egzersizler de sadece doğru kaslar kullanıldığında, sıkma yeterince uzun tutulduğunda ve yeterince tekrar yapıldığında işe yararlar.

Doktorunuz sanki büyük abdestinizi tutuyormuş gibi kaslarınızı sıkmanızı ister. Egzersiz programına başladığınızda karın kaslarınızı kasmadığınızdan emin olmak için bir elinizi karnınıza yerleştirin. Ayrıca bacak ve kalçalarınızı da kasmayın.

Pelvik kaslarınızı 10 saniye boyunca, arka arkaya 10-20 kere sıkın. Doktorunuz bu egzersizleri günde kaç kez ve ne kadar süreyle yapmaya devam edeceğinizi size söyleyecektir. İdrar problemleriniz geçmezse doktorunuzun bilmesini sağlayın. Size önerebileceği tedaviler olabilir.

4. Doğumdan sonra perine ağrısı

Vajina ve rektum arasındaki bölge olan perine doğum sırasında esner. Ayrıca doğumda epizyotomi yapılmış veya perineniz yırtılmış olabilir. Bunlardan herhangi birisi bu alanın ağrımasına ve şişmiş, morarmış görünmesine neden olur. Rahatsızlığı gidermek ve iyileşmeyi hızlandırmak için:

  • Buz uygulayın.
  • Oturma banyosu yapın. Beş on cm ılık su rahatlama sağlar.
  • İdrar yaptıktan sonra alanı su fışkırtarak rahatlatmak için sıkabileceğiniz bir su şişesi kullanın.
  • Tuvaleti kullandıktan sonra daima önden arkaya doğru silin. Bu, iyileşmekte olan epizyotomi veya yırtığa rektumdan gelen mikropların bulaşmasını önlemeye yardımcı olur.

6.Doğumdan sonra adet görme

Emzirmiyorsanız doğumdan yaklaşık 6-8 hafta sonra adet görebilirsiniz. Adet daha önce bile başlayabilir.

Emziriyorsanız adetleriniz aylarca başlamayabilir. Bazı emziren anneler bebeklerini sütten tamamen kesene kadar adet görmezler.

Doğumdan sonra yumurtalıklarınız daha ilk adetinizi görmeden önce bir yumurta bırakabilir. Bunun anlamı, emziriyor olsanız bile doğurganlığınızın başladığını henüz bilmeden hamile kalabileceğinizdir. Hemen başka bir bebek istemiyorsanız seks yapmaya başlar başlamaz korunmaya başlayın. Hangi yöntemin sizin için en iyisi olduğu konusunda doktorunuzla konuşun.

5.Doğumdan sonra cinsel ilişki ve korunma

Doğumdan sonra ne zaman cinsel ilişkiye başlayabileceğinizi doktorunuz söyler. Genellikle cinsel ilişkiye başlama zamanı doğumdan bir ay sonra falandır. Bunu eşinizin de anladığından emin olun.

Siz ve eşiniz cinsel ilişkiye hazır olduğunuz zaman korunmayı düşünmeniz çok önemlidir. Korunmanız doğumdan sonra başka bir bebeğiniz olmadan önce vücudunuzun iyileşmesine ve ailenizi planlamanıza olanak verir. Sizin için en iyi yöntemin ne olduğunu ve gebelikler arasında ne kadar süre olması gerektiğini doktorunuzla konuşun.

6.Doğumdan sonra bebek hüznü

Yeni annelerin yaklaşık %70-80’i bebek hüznü yaşar. Doğumdan yaklaşık 2-3 gün sonra gergin, üzgün ve alt-üst olmuş hissetmeye başlayabilirsiniz. Ortada hiçbir neden yokken yeni bebeğe kızgın hissedebilirsiniz. Bu duygular korku vericidir ve çabucak geçerler. Bebek hüznü birkaç saat ile bir hafta arasında sürebilir. Genellikle tedavisiz kendiliğinden geçer. Geçene kadar yardımcı olması için aşağıdakileri yapın:

  • Eşiniz veya iyi bir arkadaşınızla hissettikleriniz hakkında konuşun. Eşiniz, arkadaşlarınız ve ailenizden yardım isteyin.
  • Çok kısa süreliğine bile olsa her gün evden dışarı çıkın.
  • Yeni annelerin grubuna katılın ve duygularınızı orada tanıştığınız kadınlarla paylaşın.

saç-dökülmesi7.Doğum Sonrası saç dokülmesi

Pek çok kadın, hamilelik döneminden sonra saçların döküldüğünü fark eder. Hamilelik esnasında fazlalaşan hormon seviyeleri, deride ve vücudun çok fazla bölgesinde farklılıkların oluşmasını sağlar. Artan hormon değerleri, saçların yaşam döngüsünde büyüme aşamasına girmesine yardımcı olur. Pek çok kadın, hamilelik dönemi içerisinde, saçlarının gürleştiğini belirtir. Bebeğin dünyaya gelmesinin ardından, saç tellerinin büyük bir kısmı büyümez ve 2 ile 3 ay sürecek olan bir dinlenme döneminin içerisine girer. Saçın yaşan döngüsü tekrar başladığı zaman, saçlar büyüme aşamasına yeniden girecek ve eski saçlar hemen dökülecektir. Dökülen saçın miktarı, bazı kadınlarda az, bazı kadınlarda ise çok olarak, kişiden kişiye farklılık gösterir.

Kadında bu konu ile ilgili kalıtsal bir yatkınlık bulunması halinde, doğumun ardından saçları, biraz daha fazla dökülecektir. Aynı zamanda hamile anne adaylarında, saçların büyük bir bölümünün büyüme aşamasında olduğu belirten uzmanlar, doğumun  tamamlanmasının ardından saçların, saç büyüme döngüsünün dinlenme evresine geçtiklerini, 2 veya 3 ay sonra fazla miktarda döküldüklerini, bu sürecin 1 ile 6 ay civarında devam ettiğini ve büyük bir kısmının tekrar büyüyerek eski miktarına geri geldiğini ifade etmektedir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Reklam

Son Yazılar

More article

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme