Güzellik & BakımYazın saç bakımı nasıl olmalı?

Yazın saç bakımı nasıl olmalı?

Yaşlanma denince aklımıza hemen cildimiz geliyor… Oysaki saçlarımız da güneşten ve stresten etkilenerek yaşlanıyor. Dr. Eylem Acar Kliniği’nin sahibi Dermatolog Dr. Eylem Acar, yaz aylarında saçların ekstra bakıma ihtiyacı olduğunu belirterek, bu konuda önemli bilgiler verdi… Güneş, klorlu ve tuzlu su saçın protein yapısında bozulmalara neden olabiliyor. Bu şekilde saçlarda kuruma, kopma, saç renginde solma olabiliyor. Ayrıca fön, boya, gergin yapılan saç topuzları, sıkı bandajlar, örgüler ve saç şekillendiricilerin kullanılması da saçın yapısını bozuyor. Tüm bu etkenler düşünüldüğünde yaz aylarında saçlara ekstra özen göstermek gerekiyor.

CİLDİMİZ GİBİ NEME İHTİYACI VAR

– Denizden ve havuzdan çıktıktan hemen sonra saçınızı yıkayın. Tuzlu su ve klordan iyice arındırın. Ancak sık yıkamak saçlarda kurumaya neden olur. Bu nedenle şampuan seçiminde dikkatli olmak ve nemlendirici özelliği olanları tercih etmek şart.
– Özellikle yazın daha çok kuruyan saçlarımızı ve saç derimizi neme doyurmamız gerekir. Nemlendirici ve antioksidan içerikli saç bakım kremleri ve maskeleri kullanmakta fayda var. Ancak dışardan sürdüğümüz yağların serumların iyi emilebilmesi için saç derisi ve kıl şaftı ile uyumlu olması; çok iyi masaj yapılarak saç derisinden emiliminin sağlanması gerekir.
– Güneşin zararlı etkilerinden korunmak için çok güneşli havalarda dışarı çıkarken ya da sahilde otururken mutlaka şemsiye kullanın. Ayrıca şapka, bandana ya da eşarp takmanız güneşin doğrudan saçınıza etki etmesini engelleyecektir.
– Havuza girerken bone takmakta fayda var. Böylelikle klorun olumsuz etkilerinden korunursunuz.

BESLENMENİZE DE DİKKAT EDİN

– Tıpkı cilde sürülen kremler gibi saçınıza da güneşe çıkmadan önce koruyucu sürebilirsiniz. Bazı saç bakım kremlerinin içinde bulunan 8-10 faktör arası güneş koruyucuları saç için yeterli. Bu kremler saçı güneşin zararlı etkilerinden koruyor.
– Saç sağlığı ve güzelliği için beslenme de çok önemli. Yaz aylarında bilinçsiz bir şekilde yapılan ve protein alınmayan diyetlerde saçlar büyük zarar görüyor. B ve C vitamini, çinko, biotin, selenyum eksikliği de saç dökülmelerine neden oluyor. Özellikle et, süt, yumurta, balık gibi protein içerikli gıdalara sofranızda mutlaka yer verin. Çinko ve demir açısından zengin kabuklu fındık, ceviz, fıstık ve badem gibi kuruyemişleri miktarını abartmadan tüketin.

Saçlı Deri Mezoterapisi

Saç dökülmesini önemli ölçüde durduran, saç kalitesini artıran bir tedavi yöntemidir. Bu yöntemde saçlı derinin ihtiyacı olan vitamin, mineral ve aminoasitler çok ince uçlu küçük iğnelerle minik dozlar halinde zerk edilir. Saçlı derideki kıl follikülleri doğrudan beslenirler. Ağrılı bir işlem değildir. Her seans ortalama 15 dakika sürer. Seanslar şeklinde birkaç aylık bir tedavi planı oluşturulur.

SAÇ SAĞLIĞINIZI KORUMAK İÇİN…

Gerektiğinde profesyonel destek almakta da fayda var. Dermatoloğunuzun klinik ortamında uygulayabileceği saç mezoterapisi, PRP (Platelet Rich Plazma) tedavilerinin de saç sağlığının korunmasında ve problemlerinin giderilmesinde etkisi kanıtlanmıştır. Dolayısıyla gerektiğinde profesyonel destek almakta da fayda var…

PRP Tedavisi

Hasarlı saç köklerini onaran, saçla ilgili bağışıklı sistemini güçlendiren, kan dolaşımını artırarak saçın daha iyi beslenmesini sağlayan bir tedavi yöntemidir. Kişiden alınan 10-20 cc kan özel işlemlerden geçirilerek trombositten zengin hale getirilir. Trombositler vücudumuzda hasar gören dokuları onaran, doğal haline geri dönmelerini sağlayan büyüme faktörlerini yapısında barındıran kan bileşenleridir. Yoğunlaştırılmış trombosit hücrelerinden elde edilen serum saçlı deriye çoklu enjeksiyon (napaj) yöntemiyle çok ince uçlu özel iğnelerle verilir. Her seans ortalama 30 dakika sürer. 3-6 seanslık kürler halinde uygulanır. Bu işlemlerle de saç kalitesi artar, kuruluğu önlenir, dökülen, yıpranan saçlar onarılır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Reklam

Son Yazılar

More article

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme