Sağlık & YaşamBeslenmeBunları yiyerek stresten kurtul!

Bunları yiyerek stresten kurtul!

Yabanmersini:

bC vitamininin yanı sıra bağışıklık sistemini koruyan antioksidanlardan da zengin bir meyvedir. C vitamini stresle savaşan birincil besin öğesidir, kan basıncını düşürmektedir. Her öğününüzde C vitamini yönünden zengin olan bir yiyecek tüketmeye çalışın.

Sivri biber:

Cervena-JambalayaC vitamini içeriği yüksek olması nedeniyle tüketmeye çalışmamız gereken bir besin. Hatta C vitamini neredeyse portakaldan bile daha fazla.

Somon:

shutterstock_169643426Omega 3 yağ asitlerinin stres hormonları olan kortizol ve adrenalinin düzeyini azalttığı bilinmektedir. Stres esnasında salgılanan adrenalin ve kortizol hormonları, somon balığında bolca bulunan omega-3 yağ asitleri sayesinde azalmaktadır ve dolayısıyla strese yol açan neden ortadan kalkmaktadır.

Ispanak:

eye-health-spinachMagnezyumdan zengin bir sebzedir. Magnezyum ise mutluluk hormonunun salgılanmasını artırmaktadır. Badem, kakao ve kabak çekirdeği de magnezyumdan zengin besinlerdir. Böylelikle stresli anlarda magnezyum içeren bir yiyecek kurtarıcınız olacaktır.

Kahve:

shutterstock_261745823-customİçeriğindeki kafeinin fazlası zararlı olsa da yeterli miktarda alındığı takdirde daha iyi hafızaya sahip olmayı sağlamaktadır. Ortalama bir fincan filtre kahve, beyninizin ön lobunu harekete geçirmekte ve böylece çok iyi bir hafızaya sahip olmanızı sağlamaktadır.
Badem: B2 ve E vitamini bakımından zengin olan badem hem stresi azaltır, hem de bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Günde çeyrek fincan badem yiyerek daha stressiz bir gün geçirebilirsiniz.

Avokado:

ewrwer3455fdsdfkalbi koruyan esansiyel yağ asitlerinden zengin bir yiyecek, ayrıca muzla eşdeğer seviyede de potasyum içermekte. Potasyum kan basıncını ayarlayan ve dolayısıyla stresi azaltan bir mineral.

Balık:

FishviggiesOmega-3 değeri yüksek bir besin olan balık ki özellikle yağlı balıklardan hamsi ve somon sinir sistemini onaran besinlerdir. Haftada en az iki kez tüketilmesi gerekir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Reklam

Son Yazılar

More article

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme