Sağlık & YaşamBulaşık yıkamanın bu faydasına inanamayacaksınız!

Bulaşık yıkamanın bu faydasına inanamayacaksınız!

Ev hanımları için bulaşık yıkamak bazen zihni boşaltmaya yararken bazen de bitmek bilmeyen bir çileye dönüşebiliyor. Yapılan yeni bir araştırma bulaşık yıkamanın inanamayacağınız faydasını ortaya çıkardı. Florida State University tarafından…

Ev hanımları için bulaşık yıkamak bazen zihni boşaltmaya yararken bazen de bitmek bilmeyen bir çileye dönüşebiliyor. Yapılan yeni bir araştırma bulaşık yıkamanın inanamayacağınız faydasını ortaya çıkardı. Florida State University tarafından yapılan söz konusu araştırmada, bulaşık yıkamak berrak bir zihne sahip olmanıza yardımcı oluyor. Çünkü bulaşık yıkadığınız zaman ruh haliniz düzeliyor ve stresiniz azalıyor.

Mindfullness‘da yayımlanan araştırma için 51 üniversite öğrenci incelendi. 26 katılımcıya bulaşık yıkarken tecrübe ettikleri şeylere (deterjan kokusu, suyun sıcaklığı, bardakların şekilleri vs) odaklanmaları istendi. Diğer katılımcılar ise kontrol grubunu oluşturdular ve sadece bulaşıkları yıkamayı bitirme meselesine odaklandılar.

Stres atmaya bire bir…

İlk gruptakilerin gerginlikleri %27 oranında azaldı, bulaşıkları yıkadıktan sonra zihinleri %25 oranında daha da canlılaştı. Kontrol grubundakiler ise hiçbir fayda ile karşılaşmadılar. Araştırmacılara göre bulaşık yıkamak, aşırı çalışan ve zihnen yorulan insanlar için terapi benzeri bir işlev üstlenebilir.

shutterstock_233362045Kafanızı dağıtmak için bulaşık yıkayın!

Ev işleri yapmanın kişilerdeki psikolojiye etkisi incelendiği araştırmada ayrıca, her gün ev işlerini yapan bir grup ev hanımının stres ve psikolojik gerginliğinin önemli ölçüde azaldığı tespit edildi. Araştırmayı yürüten ekibin lideri Adam Hanley, günlük rutin işlerin yarattığı pozitif farkındalığın sağlık açısından önemli olduğunu belirtti.

Kaynak : Gidahatti

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Reklam

Son Yazılar

More article

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme