Çoçuk & AileBiz artık 3 kişiyiz…

Biz artık 3 kişiyiz…

Biz artık 3 kişiyiz…

Her şey harikaydı, eşinizle yeni bir hayata adım atmıştınız; yeni ev, yeni umutlar, yeni başlangıçlar… Ve bir gün, hayatınızı tamamen değiştirecek, bildiğiniz her şeyi unutturacak, hayatınızı anlamlandıracak, tüm yaşantınızın merkezi olacak, gülümseme nedeniz minik bıcırığınız hayatınıza girdi. Sıcacık bir “merhaba” diyerek sizi dünyanın en mutlu insanı yaptı.

Bebeğinizi kucağınıza aldığınız o ilk andan itibaren, bu hem sizin hem de eşiniz için tarifi imkansız bir mutluluktu. O andan itibaren hayatınız tamamen değişiyor ve sizin için bambaşka bir hayat başlıyordu.

Bebek sahibi olmak hem çok güzel hem de çok mutluluk verici bir duygudur ama aynı zamanda da çok ciddi sorumluluklar gerektirir. Bebek sahibi olan bir ailenin hayatı artık tamamen değişmiştir ve hep birlikte yepyeni, sonsuz bir maceraya adım atmışlardır. Aile üyeleri yeni düzenlerine ayak uydurmak için çabalar ve zaman içinde kendilerini yepyeni bir düzenin içinde bulurlar.

Bebeğinizin gelişiyle;

1- Aile üyelerinin rollerinde değişiklikler yaşanır

Eğer çalışan bir yeni anneyseniz bir süreliğine de olsa artık tamamen bebeğinizle ilgileneceksiniz. İlk başlarda, onu anlamaya çalışacak, ihtiyaçlarını karşılayacak ve her şeyiyle kendiniz ilgilenmek isteyeceksiniz. Bebeğinizle uyum içinde olmaya özen gösterirken bir yandan da ev ile ilgilenmeye başlayacaksınız. Bu süreç içerisinde hem fiziksel hem de ruhsal olarak değişimler yaşamaya başlayacaksınız ve duygusal iniş çıkışlarınız olacak. Kendi isteklerinizi ve beklentilerinizi ikinci plana atmak zorunda kalacaksınız.

Bu aşamada kendinize az da olsa zaman ayırmanız çok önemli. Dinlenmeye (Bu anları bebeğinizin uyduğu zamanlara denk getirmeniz ikiniz için de en sağlıklısı olacaktır.), kendinizi rahatlatmaya çalışın. Her iş ile kendiniz ilgilenmek yerine aile büyüklerinizden yardım isteyebilir ve onların tecrübelerinden yararlanabilirsiniz. Eğer evde bir yardımcınız varsa ona size yardımcı olmasını istediğiniz konular hakkında bilgi verebilirsiniz. Her durumda günün belli saatleri için iş bölümü yapabilir ve yeni bir düzen yaratabilirsiniz. Unutmayın siz ne kadar iyi ve mutlu olursanız bebeğiniz de o kadar iyi ve mutlu olacaktır.

Eşiniz de bu süreçte yaşanacak olan değişimlere kendini hazırlamalıdır. Yeni kazandığı “baba” kimliği ile onun da sorumlulukları artmış ve evdeki rolü çok daha önemli hale gelmiştir. Bu noktada size çok önemli bir görev düşmektedir; unutmayın henüz zihin okuma tekniği gerçekleşmedi ve eşiniz, siz isteklerinizi açıkça söylemeden sizin ne istediğinizi anlayamaz. Zaten yeni dünyanıza adapte olmaya çalışırken bir de sizin gözünüzde ikinci plana düşmek onu zaten duygusal olarak bir nebze de olsa etkileyecektir. İşte bu yüzden size yardım etmesi gereken, bebeğiniz hakkında örenmesi gereken konuları ona açıkça söyleyin. Bebeğinizi 9 ay boyunca karnınızda taşıyan sizdiniz, aranızdaki bağı başkalarıyla kurmanız mümkün değil ve taktir edersiniz ki bu durumda en sevdiği kişiler tarafından az da olsa dışlanıyor olmak eşinizi yeni bir baba olarak üzebilir.

2- Ev iç düzeninde ve işleyişte değişiklikler yaşanır

“Salonda sadece misafir gelince otururuz.”, “Oturma odası her zaman düzenli olmalı”, “Yatağımı toplamadan asla dışarı çıkmam.”, “Bulaşıklar hemen bulaşık makinesine konur.” gibi cümleler ile süren hayatınızı unutabilirsiniz. Bebeğiniz sayesinde evde artık çok katı kuralların olmadığı yeni bir düzenlemeye gitmeniz gerekecek.

Öncelikle bebeğiniz için özel bir yaşam alanı oluşturun. Bebeğinizin ihtiyaçlarını (alt değiştirme, emzirme, uyuma… vb.) karşılayacağınızı bu yaşam alanının ferah, hijyenik ve rahat edebileceğiniz bir yer olmasına özen gösterin. Siz bebeğiniz için bu özel alanı hazırlayın fakat şunu da unutmamanız gerekir ki her şey teoride olduğu kadar tıkır tıkır işlemez. Örneğin; bebeğiniz evinizin salonunda huzurlu hissediyor ve orada vakit geçirmek istiyorsa yapacağınız bir şey yoktur, orada duracak ve bebeğinizle orada vakit geçireceksiniz. Bazen, sizin “koltuk” olarak gördüğünüz eşyayı o, “oyun alanı” olarak görür.

Bu yeni süreçte etrafın dağılmaması ve her şeyin her zaman düzenli olması için çaba sarf ederseniz kendinizi gereksiz yere yormuş ve yıpratmış olursunuz. Unutmayın minik bebeğinizin bütün dünyası sizsiniz ve o etrafta olan biten hiçbir şeyi anlamadan sadece kendi ihtiyaçlarının karşılanmasını bekliyor. Belki kendi odanızı bile onunla paylaşmanız gerekecek ve bir süre siz ona uyum sağlayacaksınız.

Onun doğumuyla birlikte size yardımcı olmak için eve gelen aile büyüklerinize de bir yaşam alanı oluşturmanız sizin için faydalıdır. Bunun için evinizin bir odasına koyacağınız çek yat yeterli olacaktır. Size yardım edecek kişinin dinlenmiş ve zinde olması için onun da kendine ayırdığı vakitleri kaliteli bir şekilde geçirmesi gerekir. Bu, tüm ev halkı için sağlıklı bir ortam oluşmasını sağlayacaktır.

Eve gelecek olan ziyaretçiler, evi değil sizi ve bebeğinizi görmeye geliyorlar, unutmayın. Eviniz dağınık ve tertipsiz olabilir, bebeğinizin zıbını mutfak sandalyesinin üstünde kalmış olabilir “panik yok!” bunların hepsi geçici bir süreç ve kimse size pasaklı demeyecek rahat olun.

3- Arkadaş ve akraba ilişkileri değişir

Siz artık 3 kişisiniz ve belirli bir süre siz, onun uykusu gelince uyuyacak, o eğlenmek isterken eğlenecek ve o uyanınca uyanacaksınız. Bu süre zarfında arkadaşlarınızla eskisi gibi sık görüşemeyebilir, akrabalarınızı her an eve davet edemeyebilir ve yapılan programları son anda iptal etmek zorunda kalabilirsiniz. Bu düzene ayak uydurmaya çalışırken küçük stresler yaşamanız çok normal ama unutmayın ki bu geçici bir süreç ve zamanla her şey rayına oturacak.

Siz yepyeni hayatınıza ayak uydurmaya çalışırken, en stresli anlarda, ağlamaya başlamanıza ramak kalmışken, herkes, her şey, her olay sizi üzerken ve yoğun duygusal değişimler yaşarken unutmamanız gereken tek bir şey var; minik bebeğiniz sizi çok seviyor ve bu yeni hayat sizin en ve tek mükemmel döneminiz olacak. Gelen bu mutluluk dolu dönemi her zaman gülümseyerek karşılayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Reklam

Son Yazılar

More article

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme