Güzellik & BakımAyaklarınız size sağlığınız ile ilgili sorunları fısıldar!

Ayaklarınız size sağlığınız ile ilgili sorunları fısıldar!

Tüm yükünüzü bir ömrünüz boyunca taşırlar. Yorgunlukta, enerji de hepsi oradan vücuda dağılır aslında…
Ortalama herkes günde 10 bin adım atar. Ve bir ömür boyunca bir insan ortalama dünyanın çevresini 4 defadan fazla yürüyecek kadar yol kat edebilir.
Ayaklarınızın hayatınızdaki bu kadar önemli ve sizi ayakta dolaştıran uzuvlarınız olduğunu çoğu zaman unutuyor olabilirsiniz. Ama vücudunuzdaki en önemli uzuvlarınızdan olan ayaklarınıza gerektiği kadar önem veriyor musunuz?
Günde sadece 5 dakika ile onlara gereken özeni göstermelisiniz…

İşte günlük ayak bakımının detayları;
• Ayaklar vücutta bir şeyler ters gittiğinde ilk olarak tepki veren yerlerdir. O yüzden her gün ayaklarınıza dikkatlice bakmaya özen gösterin. Ödem var mı, morluk ve şişlikler ne durumda, çatlaklar ve varisler var mı?

• Ayak cildinizin renginde değişiklik var mı? Ayak cildiniz ne kadar gergin ve şişse siz de o kadar yorgun hisseder ve sağlıklı yürüyemezsiniz…

• Ayaklarınızda nasır veya kabarcıklar oluşmuşsa kendi yöntemlerinizle halletmek yerine doktora başvurmaya çalışın.

• Kan dolaşımının hızı ayaklar için önemlidir. Eğer sürekli oturarak yaptığınız bir işiniz var ise en az saat başı kalkıp 2-3 dakika ayakta dolaşın ki kan dolaşımınız normal seviyeye ulaşsın.

• Sigara ve alkol içmeyin.

• Ayaklarınıza her gün en az 5 dakikalık ılık suda bekletin ve sonrasında sabunla yıkayın. En sonunda da yumuşatıcı kreminiz ile bakımını yapın. Düzenli olarak bu bakım periyodunu uyguladığınızda maniküre dahi ihtiyaç duymayabilirsiniz.

• Eğer topuklarınızda oluşan minik çatlaklar var ise gece yatarken vazelin sürüp pamuklu çorap giyerek yatın. Fakat parmak aralarınıza sürmeyiniz, mantar ve deri enfeksiyonlarının oluşmasına neden olabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Reklam

Son Yazılar

More article

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme