Sağlık & YaşamBeslenmeAnne adayları ramazanda dikkat!

Anne adayları ramazanda dikkat!

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Ali Ergün, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, erken doğum tehdidi gibi sorunları olan hamilelerin oruç tutmaması, oruç tutacakların ise mutlaka hekim bilgisi dahilinde beslenme programı yapması gerektiğini söyledi.
Prof. Dr. Ergün, gebeliğin kadının yaşamında hem fiziksel hem de ruhsal değişimler açısından çok önemli ve özel bir dönem olduğunu söyledi.

Bebeğin dünyaya gözlerini açmak için hazırlandığı dokuz aylık sürede, bebek ve onun yaşamasını olanaklı kılan eş gibi unsurların toplam 5-6 kiloya ulaştığını belirten Ergün, kötü huylu bir tümörün bile bu kadar kısa süre içinde vücut içinde bu büyüklüğe erişemediğini ifade etti. Ergün, tümörün küçük olmasına karşın ölümcül olabildiğini vurgulayarak, gebelerde ise bu tür bir değişikliğin olağanüstü bir durum olmadığı takdirde hayati risk taşımadığına dikkati çekti.

Ergün, “Buna, anne organizmasını bu gelişime uygun hale getiren gebelik hormonları neden olur. Gebelikte metabolizma hızı yüzde 20 artar. Dolayısıyla enerji, protein, vitamin ve mineral gereksinimi artar. Ayrıca daha fazla sıvı ihtiyacı doğar” dedi. Anne adayının, gün içinde küçük porsiyonlar halinde 5-6 öğün beslenmesi gerektiğinin altını çizen Ergün, açlıkta kan şekeri hızla düştüğünden acıkma süresinin gebelerde 3 kat kısaldığını söyledi.

Anne adaylarına ramazan için uyarılarda bulunan Ergün, orucun uzun süreli açlık kan şekerinin düşmesine yol açabildiğini vurguladı. Ergün, “Dolayısıyla bebeğe başta şeker olmak üzere, diğer besin maddelerinin geçişinin azalmasına neden olabilir.” diye konuştu. Ergün, anne adayında bu süreçte halsizlik, sinirlilik, baş ağrısı ve mide yanması olabildiğine işaret ederek, “Ayrıca gebelik bulantıları da varsa tablo daha da kötü olabilir. Gebelerde oruç tutmaya bağlı çok yeterli araştırmalar olmamakla beraber, bebeğin zayıf olması, erken doğum, kansızlık, idrar yolu iltihapları olabildiği gibi, sıvı kaybına bağlı sorunlar da ortaya çıkabilir. bilgisini verdi.

”İftarda ve sahurda kontrolsüz yemeye bağlı aşırı kilo artışı ve reflü olabilir”

İftarda ve sahurda kontrolsüz yemeye bağlı olarak aşırı kilo artışı ve reflü olabilir. Uzun süreli açlığa bağlı olarak yağların yakılması sonucu ortaya çıkan keton cisimleri bebeğe zararlı olabilir. Buna karşın, gebelerde oruç tutmanın zararı kesin olarak söylenemez.

Yüksek tansiyon, şeker hastalığı, gebelik şekeri, erken doğum tehdidi, gebelikte kalp, böbrek, karaciğer hastalığı, kansızlık, ishal-kusma, ülser ve yüksek riskli gebeliği olanlar kesinlikle oruç tutmamalı.” ‘Oruç tutulduğunda süt miktarının azalması söz konusu olabilir’ Prof. Dr. Ergün, gebelik döneminde oruç tutacakların bunu mutlaka doktoruna bildirmesi gerektiğine dikkati çekerek, “Diyetisyenle bir beslenme programı yapılmalı. Mutlaka sahura kalkılmalı ve iftar ile sahur arasında dengeli beslenilmeli, bol sıvı tüketilmeli. İftarda yağlı ve sindirimi zor yiyecekler alınmamalı.” önerilerinde bulundu.

Kaynak : Mynet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Reklam

Son Yazılar

More article

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme